Aeropress

Aeropress Rehberi

İhtiyacınız olanlar:

  • Aeropress
  • 1 adet Aeropress Filtresi
  • 13.5 gram taze kahve
  • Bol miktarda kaynamış su
  • İnce uçlu bir çaydanlık veya kettle
  • Öğütücü (Taze öğütmek isterseniz)
  • Tartı
  • Kronometre (cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz)
Aeropress ile demlemeye bol miktarda suyu kaynatarak başlıyoruz. Suyumuz ısınırken ihtiyacımız olan kahve miktarını tartı yardımıyla ölçüyoruz. Taze öğütmek isterseniz kahveyi bu aşamada öğütebilirsiniz.
     
    
Bu hazırlık aşamasından sonra Aeropress’in haznesini sıcak su ile dolduruyoruz. Aeropress filtresini, plastik filtre haznesine şekildeki gibi yerleştirip, üzerinden kettle veya ince uçlu çaydanlık ile sıcak su döküyoruz. Bu sayede kağıt fitrenin üstünde kalan tortulardan kurtulmuş ve Aeropress'imizi ısıtmış oluyoruz.
   
   
Daha sonra Aeropress’in haznesini ısıtmak için kullandığımız suyu döküyoruz. Öğütülmüş kahvemizi haznenin içine ekliyoruz. Kahveni yüzeyinin düz hale gelmesi için elinizle yavaş bir şekilde ileri-geri yada sağa-sola doğru sallayabilirsiniz. Suyun ideal sıcaklığında olması için suyu tekrar kaynama sıcaklığına getirmeniniz tavsiye ediyoruz.
  
Sıra "blooming" dediğimiz süreci başlatmakta. Amacımız tüm kahve tanelerinin ıslatarak demlemenin ilk aşamasına geçiş. Bu aşamada Aeropress'i tartımızın üzerine resmideki gibi yerleştirip, darasını alarak tartının 0 gram göstermesini sağlıyoruz.
    
    
Tartının üstündeki Aeropress'e, kullandığınız kahve miktarının iki katındaki suyu ince uçlu (27 ml) çaydanlık yada kettle yardımıyla kahvenin üstüne ekliyoruz. Bu aşamada kronometremizi başlatabiliriz. Döktüğünüz su miktarını tartı üzerinden takip edebilirsiniz. Suyu dökerken oluşan bol miktardaki köpük size kahvenin ne kadar taze olduğunu kanıtlayacaktır. Bu aşamada nazikçe bir yada iki kere karıştırıp, kahvenin tamamen ıslanmasını sağlayabilirsiniz.
   
   
Kronometre’ de 30 saniye sürenin geçtiğini gördükten sonra tekrar kullanmamız gereken su miktarının kalanını resimdeki şekilde nazikçe kahve tanelerinin üstüne dökmeye devam ediyoruz. Tartı üzerinde 205 gram'ı görünce duruyoruz ve 10 kere çubuk beyaz kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Bu sırada kahveyi servis edeceğimiz bardakların içine sıcak su dökerek bardakların ısıtmanızı tavsiye ediyoruz.
  
Kronometremizi kontrol etmenin tam zamanı. Toplam bir dakika otuz saniyelik bir demleme süreci hedefliyoruz. Bu süre dolduğunda plastik filtre haznesini içinde kağıt filtre ile birlikte Aeropress’in üzerine yerleştiriyoruz.
  
Bardaklarımızın içine ısıtmak için koyduğumuz suyu döktükten sonra Aeropress’i bardağımızın üzerine ters çeviriyoruz ve üstünden aşağı doğru şekildeki gibi kuvvet uyguluyoruz. Hava sesini duyduğumuzda Aeropress’i bardağımızın üstenden alıyoruz.
  
  
Eğer kuvvet uyguladığınızda çok zor bir şekilde aşağıya iniyorsa bu kahve tanelerini ince çekildiğinin göstergesi, eğer çok kolay iniyor ise bu da kahve tanelerinin kalın olduğunu gösteriyor. Eğer kendiniz öğütüyorsanız bir sonraki demleme için öğütme derecesini buna dayanarak değiştirebilirsiniz. 
Filtreli kısmı Aeropress’in üzerinden çıkarıp, Aeropress’in arkasından kuvvet uygularsanız, posanın tamamı kolayca çöpe dökülecektir.
  
  
Kahvenizin tadını çıkarma vakti!
 

Sepete eklendi

c