Espresso Rehberi

Espresso yapmaya portafilter'ımızı espresso makinemizden çıkartıp tartıya koyarak başlıyoruz ve darasını alıyoruz. Espresso makinemizin kullanacağımız grup kafasından 2 - 3 saniye su akışını sağlıyoruz. 

Double shot için 15 gr kahvemizi tartı yardımıyla ölçüyoruz. Taze öğütmek isterseniz kahveyi bu aşamada öğütebilirsiniz. Öğüttümüz kahvemizi portafilter'ımıza alıyoruz. Espresso yaparken tane büyüklüğü hayli önemli olduğu için doğru ayarı tutturmak, güzel bir shot için çok kritik. Türk kahvesinden çok az daha kalın öğütmemiz gerekiyor.

Parmağımızla portafilter'in içine koyduğumuz kahveyi eşit bir şekilde dağıtıyoruz. Kahve yüzeyinin düz olması çok önemli. Bunun için de en etkili yol 90 derecelik parmak hareketleriyle kahveyi süpürür gibi yaymak.

Kahveyi elimizle yaydıktan sonra üstünden aşağı doğru şekildeki gibi kuvvet uyguluyoruz. Bu yüzeyi daha düz hale getiricektir.

 

 

 

Grup kafasında ideal sıcaklığı yakalamak için tekrar 2 - 3 saniye su akışını sağlıyoruz. Bu sırada espresso fincanınızı ısıtabilirsiniz. Daha sonra portafilter'ımızı makinemize yerleştirip, akışı ve kronometreyi aynı anda başlatıyoruz. Portafilter'ımızı yerleştirdikten en geç 5 saniye içinde akışı başlatmaya dikkat ediyoruz. Bu sayede kahve tanelerinin fazla ısıyla yanmasını engelliyoruz.

  

 

Kronometremizi kontrol etmenin tam zamanı. Toplam 25 - 30 saniyelik demleme süreci ve 30 ml hacim hedefliyoruz. Kahvenin ilk 5 - 7 saniye arası akışının başlaması kalitesi için çok önemli. Eğer ilk 5 - 7 saniye arası akış başlamaz veya 25 - 30 saniyelik demleme sürecinde 30 ml hacim yakalayamazsak bu kahve tanelerini ince çekildiğinin göstergesi, eğer ilk akış 5 saniyeden hızlı gerçekleştiyse veya 25 - 30 saniyede 30 ml'den fazla bir hacim yakaladıysak bu da kahve tanelerinin kalın olduğunu gösteriyor. Eğer kendiniz öğütüyorsanız bir sonraki demleme için öğütme derecesini bu süreye dayanarak değiştirebilirsiniz. 

Kahvenizin tadını çıkarma vakti!

Sepete eklendi

c