V60 Hario

V60 Hario Rehberi

İhtiyacınız olanlar:

  • V60 Hario
  • 1 adet V60 Hario Filtresi
  • 20 gram taze kahve
  • Bol miktarda kaynamış su
  • İnce uçlu bir çaydanlık veya kettle 
  • Öğütücü (Taze öğütmek isterseniz)
  • Tartı
  • Kronometre (cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz)

 

V60 ile demlemeye bol miktarda suyu kaynatarak başlıyoruz. Suyumuz ısınırken ihtiyacımız olan kahve miktarını tartı yardımıyla ölçüyoruz. Taze öğütmek isterseniz kahveyi bu aşamada öğütebilirsiniz.

Bu hazırlık aşamasından sonra filtreyi V60'ın üstüne resimdeki şekilde yerleştiriyoruz. Bu aşamada V60’ın altına kahveyi servis edeceğiniz bardayı koyabilirsiniz.

V60’ımızı bardak ile birlikte tartının üstüne yerleştirdikten sonra kaynayan suyu ince uçlu bir çaydanlık yardımıyla filtrenin merkezinden başlayarak dışlara doğru tamamıyla ıslatıyoruz. Bu sayede kağıt fitrenin üstünde kalan tortulardan kurtulmuş ve V60'ımızı ısıtmış oluyoruz. Altına yerleştirdiğimiz bardakta biriken suyu döküyoruz.

Öğütülmüş kahvemizi filtrenin orta kısmına gelecek şekilde döküyoruz. Kahveni yüzeyinin düz hale gelmesi için elinizle yavaş bir şekilde ileri-geri yada sağa-sola doğru sallayabilirsiniz. Suyun ideal sıcaklığında olması için suyu tekrar kaynama sıcaklığına getirmeniniz tavsiye ediyoruz.

Sıra "blooming" dediğimiz süreci başlatmakta. Amacımız tüm kahve tanelerinin ıslatarak, demlemenin ilk aşamasına geçiş. Bu aşamada V60’ımızı altında bardağıyla birlikte tartımızın üzerine yerleştirip, darasını alarak tartının 0 gram göstermesini sağlıyoruz.

Tartının üstündeki V60'a, kullandığınız kahve miktarının iki katındaki suyu (40 ml) ince uçlu çaydanlık yada kettle yardımıyla kahvenin üstünde gezdiriyoruz. Bu aşamada kronometremizi başlatabiliriz. Döktüğünüz su miktarını tartı üzerinden takip edebilirsiniz. Suyu dökerken oluşan bol miktardaki köpük size kahvenin ne kadar taze olduğunu kanıtlayacaktır. 

30-45 saniye süren bu aşamanın ardından köpüklerin yok olduğunu ve kahvenin yüzeyinin kuruduğunu göreceksiniz. Bunu gördükten sonra tekrar suyu nazikçe kahve tanelerinin üstüne dökmeye devam ediyoruz. Kullanmamız gereken su miktarının kalanını (280 ml) merkezden başlayıp kenarlara doğru yuvarlaklar çizerek döküyoruz. Kahvenin en kenarına (filtreyle kesiştiği yere) suyu dökmemeye ve kahverengi noktalar bırakmamaya dikkat ediyoruz.

Tartı üzerinde toplam kullanmamız gereken su miktarını (320 ml) görünce duruyoruz ve suyun tamamen süzülmesini bekliyoruz. Bu sırada kahveyi servis edeceğimiz bardakların içine sıcak su dökerek bardakların ısıtmanızı tavsiye ediyoruz.

Kronometremizi kontrol etmenin tam zamanı. Toplam 2:30 - 3:00 dakikalık bir demleme süreci hedefliyoruz. Eğer bu süreyi geçtiysek bu kahve tanelerini ince çekildiğinin göstergesi, eğer bu süreden  az sürdüyse bu da kahve tanelerinin kalın olduğunu gösteriyor. Eğer kendiniz öğütüyorsanız bir sonraki demleme için öğütme derecesini bu süreye dayanarak değiştirebilirsiniz. 

Suyun tamamı süzülmesi bu sürede tamamlanmasa bile, bu aşamada filtreyi iki ucundan tutarak dikkatlice atıyoruz.

Kahvenizin tadını çıkarma vakti!

Sepete eklendi

c